درباره ما (فرودگاه لامرد) درباره ما (فرودگاه لامرد)

درباره ما (فرودگاه لامرد)

فرودگاه مرز هوايي لامرد یکی از فرودگاههای استان فارس می باشد  که در فاصله 120 مایلی ( 193 کیلومتری ) فرودگاه شیراز و در موقعیت" 23 ' 22  º27 شمالی و" 17 ' 11  º53 شرقی و به ارتفاع 407 متر ( 1336 پا ) از سطح دریا و در شمال شهر لامرد در 6 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است.

در سال 1356 توسط دولت وقت با توجه به شناسایی و پی بردن به نیاز احداث فرودگاه در منطقه جنوب استان فارس پس از شناسایی موقعیت مناسب عملیات راه اندازی این مجموعه در پهن دشت لامرد آغاز شد.

در ابتدای احداث ، این فرودگاه بیشتر به عنوان فرودگاه کمک رسان مطرح بود ولی با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و کمک مردم و تلاشهای بی ریا و خالصانه خیّرین در طول هفت سال ، فرودگاه لامرد تغییرکاربری داد و به یک پایانه مسافربری تبدیل شد ، اولین نشست و برخاست هواپیما در سال1363 به مقصد شیراز انجام شد که این مسأله سرآغازی بود بر فعالیتهای گسترده هواپیمایی در لامرد.

در سال 1369، مجموعه امور اداری وعملیاتی نوپای فرودگاه برای رسیدن به اهداف عالیه و کمک به برنامه ریزی های کشوری به سازمان هواپیمایی کشوری واگذارشد.

در سال 1372 عملیات احداث ترمینال پروازهای ورودی به مساحت 500 متر مربع به همراه برج مراقبت فرودگاه با اعتبارات استانی و کمک خیر اندیشان آغاز و در سال 1374 افتتاح و به بهره برداری رسید.پس از آغاز به کار ترمینال جدید فرودگاه، ترمینال قدیم این مجموعه با اعتبارات استانی بازسازی و به عنوان مجموعه اداری مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1375 نيز در پی سفر ریاست جمهوری به شهرستان و به دنبال پیگیریهای مستمر مسئولین وقت شهرستان ، فرودگاه لامرد به عنوان مرز هوایی شناخته شد واین مساله باعث آغاز پروازهای برون مرزی در این فرودگاه گردید. اولین پروازخارجی فرودگاه لامرد به مقصد دُبی در مردادماه 1375 همزمان با عید مبعث پیامبر اکرم (ص) انجام شد و بدنبال آن ، پروازهاي این فرودگاه به مقصد کشورهای قطر و کویت نیز آغاز شد. همچنین در سال 1375عملیات اجرایی ترمینال پروازهای خروجی به مساحت 900متر مربع از محل اعتبارات ریاست جمهوری آغاز و در سال 1379 با حضور ریاست سازمان هواپیمایی کشوری و مدیر عامل شرکت فرودگاههای کشور به بهره برداری رسید.